Китай продовжує захоплювати землі країн СНД
З 5 травня війська Китайської Народної Республіки почали «анексію нових територій» введенням своїх військ до Таджикистану. Над великою ділянкою земель у Горно-Бадахшанській автономній області (ГБАО) Таджикистану встановлено військовий контроль Китаю. Таким чином КНР «анексувала» вже півтори тисячі квадратних кілометрів територій переданих свого часу китайцям в рахунок оплати зовнішнього боргу Душанбе.
Горно-Бадахшанська автономна область відома своєю дистанційованої позицією стосовно центральної влади. Жителі ГБАО не завжди підкоряються рішенням офіційного Душанбе, найчастіше викликаючи «вогонь» республіканського керівництва на себе. Варто нагадати, що влітку 2012 року в автономії розгорівся конфлікт, спровокований центром, в якому загинули в тому числі і мирні жителі. ГБАО встало на захист своїх польових командирів, переслідуваних владою країни. Якщо експансія із залученням військових з боку Китаю буде продовжена, не виключено, що в регіоні спалахне черговий конфлікт.
Ще на початку 2013 року багато експертів попереджали, що офіційний Душанбе готує акт про передачу земель Китаю, проте інформацію тоді ніхто не сприймав всерйоз. Експерти ж стверджували, що території будуть віддані КНР в рахунок погашення зовнішнього боргу. У перспективі — оформлення за Китаєм високогірних земель, непридатних для життя. Однак, Китай бачить в цих землях хорошу перспективу, оскільки вони багаті родовищами дорогоцінних каменів, урану і мінералів.
Відомо, що на територію Таджикистану вже почали перебувати не тільки військові, але і цивільні особи. Останні будуть освоювати землі, де свого часу проживали етнічні таджики. Між сторонами сьогодні йде негласна боротьба за землю, яку таджики не хочуть поступатися китайським мігрантам. Проте їм це, мабуть, все ж доведеться зробити, оскільки існують урядові документи, які зобов’язують місцеве населення залишити територію.
Але це не єдиний випадок розширення своїх територій Китаєм за рахунок держав СНД. В період з 2004 по 2009 роки РФ передала КНР більше 174 кв.км територій, розташованих на Амурі біля Хабаровська (зокрема передано острови Великий і Тарабаров, а також здійснено поділ Великого Уссурійського острова на російську і китайську частини). Але тоді МЗС Росії доклав усіх зусиль, щоб дана угода не набула розголосу у ЗМІ, щоб не спровокувати обурення російської громадськості.
Аналогічні передачі територій Китаю здійснювали Казахстан і Киргизстан.
[vkcomments]