Сьогодні, 9 травня, з нагоди свята Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні (ВВВ) 1941-1945 рр. в Києві пройдуть пам’ятні заходи за участю ветеранів бойових дій, які завершаться традиційним вечірнім феєрверком.
Втім, військового параду на Хрещатику цьогоріч, так само як і торік, не буде. У Міноборони відмовилися від заходів, пов’язаних із проходженням підрозділів строєм або демонстрацією озброєння.
Згідно із програмою святкових заходів у столиці, на Хрещатику і Майдані Незалежності зберуться 1,4 тис. столичних ветеранів, для яких спеціально будуть встановлені місця для сидіння. При цьому фронтовикам вручать символічні подарунки у вигляді квітів і цукерок, а також поліетиленові плащі від дощу й білі парасольки для захисту від сонця.
Тут же, на головній площі країни, буде організований огляд історичної військової техніки.
У Національному палаці мистецтв «Україна» для ветеранів війни та праці відбудеться урочистий концерт зірок української сцени.
Крім урочистостей у центрі міста, влада обіцяє організувати для ветеранів автобусний спецтранспорт до Національного музею історії ВВВ, де до 17:00 будуть проходити святкові заходи.
А з ранку тут відбудеться церемонія запалювання Вогню Слави та покладання гірлянди Військової слави «Вклонімося великим тим рокам!» за участю голови КМДА Олександра Попова, а також концертна програма «Пісні Перемоги». Після урочистостей за частуванням «солдатською кашею» ветерани зможуть поспілкуватися із фронтовими товаришами.
За даними прес-служби музею, четвер оголошено днем відкритих дверей «Не заростуть людські стежини до святинь Великої війни».
Зокрема, в меморіальному комплексі пройдуть Європейська ніч музеїв, засідання клубу історичних знань про нагородження радянських військовослужбовців орденом Британської імперії, родинні зустрічі в рамках гуманітарного проекту «Сімейна пам’ять про війну», вечори-спогади за участю родичів партизанських лідерів, музейні реконструкції із приведенням до присяги на вірність Україні майбутніх офіцерів, інтерактивні заняття, а також урок профорієнтації для учнівської молоді та військовослужбовців.
А на території Парку Вічної Слави відбудеться урочиста закладка Алеї військової слави, де буде встановлено 14 бюстів учасників ВВВ — двічі Героїв Радянського Союзу, народжені на території України, які брали участь у визволенні країни, що проживають або поховані на території сучасної України. Погруддя виконають у стилі, аналогічному до пам’ятника Івану Кожедубу, від якого бере початок Алея військової слави.
Першу чергу Алеї планують відкрити до 70-річчя визволення Києва. До 9 травня буде відкрито кілька постаментів, у тому числі й героїчних борців за свободу рідного краю.
При цьому урочистості пройдуть не тільки в центрі Києва, але й по районах. Ветеранів, які не потрапили на Майдан Незалежності, будуть вшановувати в парках Перемоги та Партизанської Слави.
А розпочнеться свято Дня Перемоги з пам’ятного ритуалу — покладання квітів до могили Невідомого солдата в парку Вічної Слави, а також до пам’ятника героям-танкістам, стели Перемоги, пам’ятника генералу армії Миколі Ватутіну.
О 9:00 відбудеться урочисте підняття державного прапора за участю міністра оборони Павла Лебедєва. Церемонія пройде на Майдані Незалежності, на перехресті вул. Хрещатик та Інститутської.
Далі відбудеться дефіле військово-духових оркестрів. У театралізованому дійстві на Хрещатику візьмуть участь колективи Міноборони, Держприкордонслужби та МВС, які виконають популярні святкові мелодії.
Потім по Хрещатику проїде відреставрована військова техніка часів ВВВ, що буде супроводжуватися військово-історичним дійством. У цьому параді візьме участь особовий склад клубу «Червона Зірка» та інших військово-історичних організацій. Крім того, по головній вулиці столиці парадом пройдуть тематично оформлені святкові колони від кожного району Києва.
Перший блок урочистостей завершить святкова пісня «День Перемоги» та гімн Перемоги, а з 10:00 до 11:00 на Майдані Незалежності запланована концертна програма ансамблю пісні й танцю МВС.
З 11:00 до 19:30 киян вітатимуть художні колективи з усіх куточків України, а о 19:30 розпочнеться концертна програма столичного муніципального духового оркестру.
О 20:00 на Майдані Незалежності виступить ансамбль пісні й танцю Збройних сил, а о 21:00 розпочнеться концертна програма Національного ансамблю танцю ім. П. Вірського. Також заплановано концерт народної артистки України Ірини Білик.
О 21:45 неподалік від готелю «Україна» розпочнеться вогні-повітряне шоу, яке завершиться о 22:00 святковим салютом із Труханового острова.
Вартість святкових заходів, запланованих на 9 травня у столиці, за даними заступника голови КМДА Віктора Коржа, становить 1 млн грн.
Під час поминальних днів у Києві 9, 12-15 травня курсуватимуть спеціальні безкоштовні автобусні маршрути. «Загалом на маршрути вийде 220 таких автобусів, які будуть забезпечувати належне перевезення пасажирів під час проведення поминальних днів 9, 12, 13, 14 і 15 травня», — уточнили в «Київпастрансі».
Додамо також, що в поминальні дні, з 9 по 19 травня, у 22 тис. населених пунктах 26 регіонів країни (крім Закарпатської області — проводяться у листопаді) майже на 26 тис. кладовищах пройдуть поминальні дні, у яких візьмуть участь 12 млн осіб. До охорони громадського порядку залучать близько 24 тис. працівників міліції і 3,5 тис. військовослужбовців внутрішніх військ МВС.
Нагадаємо, минулого року в Києві на 9 травня відбувся святковий марафон, виставка техніки воєнних років, а в районах пройшли ходи ветеранів.
Востаннє військовий парад на День Перемоги проходив у Києві ще у 2010 р. Вже у 2011 р. відбувся «парад військової техніки», а минулого року замість параду було проведено концерт військових оркестрів.
До знаменної дати майже 77 тисяч киян, ветерани війни та жертви нацистських переслідувань, отримають одноразову адресну матеріальну допомогу на загальну суму близько 37,2 млн грн.
За роки ВВВ Україна зазнала величезних людських втрат. На фронтах, у концтаборах і масових каральних акціях загинули до 10 млн наших співвітчизників.
Повністю або частково були знищені 714 українських міст, 29 тис. сіл, більше 16 тис. промислових об’єктів. При цьому без даху над головою залишилися 10 млн людей.
rbc.ua