Вірменія та Литва налагоджують військове співробітництво в сфері кібербезпеки

1ffccad085bdb12e4016737c46eЄреван і Вільнюс збираються налагодити співпрацю в сфері кібер-безпеки, передає прес-служба вірменського оборонного відомства за підсумками зустрічі  міністра оборони Вірменії Сейрана Оганяна з міністром національної оборони Литви Юозасом Олекасом.

Як повідомляється, в ході зустрічі сторони домовилися сформувати і розвивати співробітництво в сферах кібер-безпеки, управління людськими ресурсами та енергетичної безпеки.

Також у Вільнюсі глави оборонних відомств двох країн високо оцінили нинішній рівень  вірмено-литовського військового співробітництва, наголосивши на важливості розвитку співробітництва у сферах військової освіти, військової медицини, миротворчої діяльності, експертних консультацій.

У рамках офіційного візиту до Вільнюса  глава вірменського оборонного відомства провів також зустрічі у Сеймі та МЗС Литви, а також зустрівся з представниками вірменської громади.

Стратегічне партнерство Вірменії з Литвою, особливо в перспективних галузях ведення так званої безкровної (інформаційної) війни обумовлене спробами заручитись підтримкою західних колег по ряду відкритих питань.

Нагадаємо, що на початку цього року Міжнародний інститут стратегічних досліджень (The International Institute for Strategic Studies, IISS) підготував щорічну доповідь The Military Balance 2013, присвячену військовим і оборонним потенціалом більш ніж 160 країн світу. У доповіді британських експертів звертається увага на баланс сил Вірменії та Азербайджану.

Автори доповіді відзначають, що обидві країни виділяють значні кошти на фінансування військової сфери. Якщо Вірменія витрачає на ці цілі близько $ 400 млн на рік, то військові витрати Азербайджану оцінюються в $ 1 млрд 770 млн. Причому, порівняно з 2011 роком у 2012 році ця сума зросла на $ 90 млн.
У цілому, Азербайджан витрачає на військові витрати приблизно 2,5% ВВП, Вірменія — 4%.
Автори доповіді також оцінили рівень боєздатності двох армій. У цьому порівнянні, за думкою  фахівців Міжнародного інституту стратегічних досліджень, виграє Вірменія. «ЗС Вірменії досить кваліфіковані і ясно представляють поставлені перед ними цілі і завдання. Паралельно цьому у Збройних силах Вірменії неухильно продовжує зростати кількість професійних військових, службовців на контрактній основі, хоча заклик на термінову службу зберігається»

Аналізуючи найбільш актуальні проблеми ЗС Вірменії, аналітики дійшли висновку, що найбільш уразливими в її складі є ВПС. «Основною проблемою військово-повітряних сил Вірменії є їх обслуговування, а також їх загальна ефективність. Саме тому захист повітряного простору Вірменії здійснює Росія за допомогою орендованої авіабази», — пишуть автори доповіді.

Що стосується ситуації на лінії зіткнення Збройних сил Азербайджану і Нагірного Карабаху, автори доповіді відзначають, що в 2012 році як мінімум двічі (навесні і влітку) мало місце різке підвищення напруги в зоні конфлікту, що, однак, не призвело до відновлення бойових дій у регіоні .

Експерти досить критично поставилися до можливостей азербайджанської армії. У доповіді наголошується, що незважаючи на вражаючі закупівлі озброєнь, які стали можливим завдяки прибутку з продажу нафти, на повітряній арені ЗС Азербайджану ніяк не можуть домогтися однозначного переваги, що може стати серйозним чинником ризику під час можливих військових дій в Карабасі. «Та ж нафта дозволила Азербайджану придбати новітні системи С-300, але поки не ясно, що це взагалі дає Баку з точки зору підвищення боєздатності», — йдеться в доповіді.