В місті-герої Керч військовослужбовці Збройних Сил України взяли участь в урочистій церемонії закриття Вахти Пам’яті, що відбулася біля меморіалу «Героям Аджимушкая». За словами начальника Керченського гарнізону підполковника Олександра Саєнка, «хто не пам’ятає минулого, не має майбутнього. Сьогоднішні військовослужбовці Військово-Морських Сил ЗС України свято шанують героїчний подвиг своїх попередників».
Разом з ветеранами Великої Вітчизняної війни та Збройних Сил, представниками Верховної Ради України і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Міністерства культури АРК, Республіканського комітету з культурної спадщини, Генерального консульства Російської Федерації в м. Cімферополі, керівниками пошукових організацій, активістами пошукової і військово-патріотичної роботи, воїни ушанували пам’ять загиблих під час оборони і звільнення Керчі.
Захисники Вітчизни стояли в почесному караулі разом з юнаками з клубу військової реконструкції «Ельтиген»(м. Керч), одягненими у форму радянських солдатів періоду Великої Вітчизняної війни. Церемонія закриття проходила також за участю групи «Пам’ять» Червоногвардійської районної організації ветеранів Афганістану і театру живих скульптур Червоногвардійського Будинку культури (АР Крим).
У рамках закриття Міжнародної військово-пошукової експедиції «Аджимушкай-2013″ відбулася і церемонія передачі на батьківщину для подальшого перезахоронення останків уродженця Динського району Краснодарського краю Олександра Спиридоновича Баші, загиблого в травні 1942 року при обороні Керчі і знайденого Нижньогірським військово-пошуковим клубом «Патріот» в ході польових пошукових робіт.
Слід зауважити, що в ході експедиції пошуковці з України, і зокрема Криму, Молдови та Естонії провели дослідження окремих ділянок території керченських селищ Аджимушкай, Героївське (Ельтиген) і Маяк, внаслідок чого були виявлені останки 32 радянських солдат, загиблих в період ведення бойових дій в 1941-1944 роках.
Так, на Эльтигенском плацдармі, при розвідці місцевості з використанням архівних матеріалів і опитувань місцевих жителів, були знайдені останки трьох раніше непохованих військовослужбовців Робітничо-Селянської Червоної Армії, учасників героїчного Ельтигенського десанту. У одного з них був знайдений орден Червоної Зірки, пошкоджений осколком, тому номер нагороди читається не повністю. Наразі ведеться робота по ідентифікації загиблого. У селищі Маяк в лінії прибою були знайдені останки ще 15 солдатів.
Військовими консультантами експедиції виступили Всеволод Абрамов — військовий історик, кандидат історичних наук (м. Санкт-Петербург, Російська Федерація) і учасник оборони Аджимушкайських каменоломень, ветеран Великої Вітчизняної війни Михайло Радченко.
Руслан Семенюк,
фото Оксани Шеремет і Вікторії Єрмолаєвої.