Бойова група Вишеградської четвірки “V4”  може стати для України альтернативою НАТО

До кінця 2016 року Вишеградська четвірка “V4” (Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина) мають наміри  створити спільну “бойову групу” – яка по суті , являтиме собою бригаду швидкого реагування. Передбачається , що чисельність бойової групи складе 3 тис. солдатів. Польща бере на себе штаб , командування, а також відрядить у бойову групу 1300-1600 солдатів , Чехія – 800 , Угорщина – 350 і Словаччина 400. Чехія повинна забезпечити групу бойовою технікою і логістикою . Угорщина виділить військових інженерів , а Словаччина – фахівців та обладнання для захисту від зброї масового ураження. Формування групи планується завершити в першому кварталі 2016 року. Готовність до повного розгортання бойової групи становитиме 15 днів. Створення спільної бойової групи є частиною політики регіональної безпеки , спрямованої на взаємодію з ЄС і НАТО.

Власне , формування “бойової групи” країн V4 було запропоновано ще в 2011 році , але робота затягнулася через нестачу політичної волі. Справа в тому , що створена 22 роки тому Вишеградська група не має формальних структур управління і заснована на консультаціях представників Польщі , Чехії , Словаччини та Угорщини. А головна проблема полягає в тому , що кожна з країн має свій підхід до різних питань , починаючи від ставлення до ЄС та євроінтеграції . Зокрема , угорський прем’єр Орбан вважає , що країни Центральної та Східної Європи повинні розвивати свою власну політику , незалежну від Брюсселя . Співробітництво в рамках V4 ускладнюється угорсько – словацьким конфліктом і розбіжностями ідеологічних основ урядів країн групи .

Приховане побоювання всередині V4 у партнерів викликає домінування сильнішого учасника – Польщі. Головна причина – значний і постійно зростаючий розрив у витратах на оборону і військових можливостях між Польщею та іншими країнами Вишеградської групи.

Як відзначають експерти , в даний час оборонні інвестиції Польщі в п’ять разів перевищують загальний обсяг витрат на оборону решти країн V4. Нещодавно Польща приступила до масштабної модернізації своїх збройних сил з бюджетом в 45 млрд доларів і розрахованої до 2020 року. При цьому Варшава свідомо протиставляє свої оборонні програми модернізації збройних сил Росії і її зовнішній політиці. На думку фахівців , виник дисбаланс в політиці безпеки всередині V4 швидше змусить Польщу посилювати свою військову кооперацію з Німеччиною та Північними країнами , центром яких є Швеція , ніж шукати важелі впливу на партнерів по Вишеградській групі . У зв’язку з цим , формування спільних бойових частин і реалізація інших спільних проектів в оборонній сфері може затягнутися далеко за 2016 рік.

Тим часом існують й інші думки, в ході яких експерти намагаються представити бойову групу V4 як альтернативу НАТО в ролі забезпечення регіональної безпеки Східної Європи, в даному контексті все гучніше звучать заяви про можливість приєднання України до даної групи в рамках збереження “позаблокового статусу” та  балансування між ЄС та РФ.

Український морський портал

Добавить комментарий