З 2 по 9 листопада на території Польщі та Прибалтійських країн (Естонії, Литві, Латвії) т в Балтійському морі пройде активна фаза міжнародних навчань Steadfast Jazz, в яких братимуть участь і українські морські піхотинці. Сценарій навчань передбачає спільну відповідь сил союзників на іноземне вторгнення та відбиття великомасштабної кибератаки на країни НАТО. Навчання покликані підтримати безпрецедентний рівень взаємодії між союзниками і партнерами.
За словами генерального секретаря НАТО Андерса Расмуссена навчання дозволять «відпрацювати розгортання Сил швидкого реагування альянсу де завгодно, і відбиття будь-якої загрози». Навчання дасть можливість не лише наростити, а й оцінити поточний рівень готовності Сил реагування НАТО (NRF), в тому числі до ведення бойових дій високої інтенсивності, та протестувати можливості командування і контролю. Так, Штаб Об’єднаного командування військ НАТО у Брунссумі (Нідерланди) оцінить готовність сил НАТО щодо проведення спільних операцій в 2014 році. Тоді ж саме Польща візьме керівництво Командуванням силами спеціальних операцій НАТО. Тобто для поляків це сьогодні свого роду підсумковий іспит.
Навчання Steadfast Jazz будуть об’єднані з навчаннями Baltic Host, під час яких оцінюватиметься готовність країн Балтії прийняти збройні сили союзників НАТО, які прийдуть їм на допомогу в кризових ситуаціях. Як зазначив Міністр національної оборони Литви Юозас Оляскас, ці навчання перша колективна робота сил НАТО в регіоні і яскравий доказ того, що Альянс готов захищати країни Балтії та Польщу від будь-яких загроз. З огляду на важливість навчань в Литві до їх забезпечення активно залучені не лише військові, але й цивільні з інших міністерств і відомств.
За словами командувача збройними силами США в Європі генерал-лейтенанта Дональда М. Кемпбелла навчання Steadfast Jazz організовані для підтримки високого рівня боєготовності, зокрема після 2014 року, коли закінчиться місія НАТО в Афганістані. «Steadfast Jazz – це добра можливість показати те, наскільки ми можемо бути єдині, як ми можемо вчитися один у одного – у країн – членів НАТО і у інших європейських партнерів», – повідомив Дональд М. Кемпбелл. Тобто після 2014 року акценти НАТО змістяться на захисті територій країн альянсу.
До речі навчання широко висвітлюватиме преса. Основні дні роботи журналістів – 6 листопада на полигоні Адажі у Латвії, і 7 листопада на полігоні Дравсько-Поморський у Польщі.
Сили і засоби
В навчаннях братимуть участь біля шести тисяч військовослужбовців спеціального призначення, сухопутних, військово-морських та військово-повітряних сил з понад 20 країн Північно-Атлантичного альянсу (Бельгії, Великої Британії, Естонії, Італії, Канади, Литви, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, США, Угорщини, Франції, Чехії та інших) та країн-партнерів – Македонії, Фінляндії та України.
Буде задіяно понад 1000 військовослужбовців механізованих підрозділів з різних країн, батальйон з захисту від хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної зброї, повітряно-десантна, протитанкова та амфібійна роти; електронна рота Warfare, 2 взводи військової поліції; розвідувальний взвод; 2 підводні човни, близько 40 літаків і гелікоптерів (F – 16, МіГ – 29, Су-22, Мі – 8, C – 295M, C – 160, JAS – 39, L – 159), близько 15 кораблів і суден.
Зазначимо, що половину сил і засобів надаватиме саме Польща. Країна буде представлена 12-ю механізованою дивізією, 11-ю броньованою кавалерійською дивізією, 5 та 23 артилерійським полками. Буде задіяно 40 танків і бойових машин, 10 вертольотів, 14 F – 16, 8 МіГ- 29, 8 Су – 22, транспортні літаки CASA C – 295M. Військово-морський флот буде представлений чотирма кораблями і трьома вертольотами морської авіації. Загалом буде задіяно біля три тисячі польських військовослужбовців.
Понад 1200 військовослужбовців залучить Франція. Французькі представники також забезпечуватимуть зв’язок, логістику, аутсорсінг.
На Дравско-Поморському полігоні в Польщі понад 300 французьких та польських військовослужбовців вже розгорнули пункти управління, системи зв’язку і польовий табір для багатонаціональних сил альянсу. Саме тут пройдуть польові навчання багатотисячного міжнародного контингенту з бойовою стрільбою. Тут працюватимуть і військовослужбовці укрполлітбату, до якого крім 89 українців увійдуть 140 литовських військових.
Загалом, Литва виділяє для навчань три сотні військовослужбовців, які буде розгорнуто в Польщі, Латвії та Литві.
Аналогічні Дравско-Поморським пройдуть навчання 3-тисячного контингенту сил союзників на полігоні Адажі під Ригою в Латвії. Крім того буде задіяно сили в спільному навчальному центрі в Норвегії, в Монсі (Бельгія). На литовському полігоні Пабраде під керівництвом Італії пройдуть навчання Сил спеціального призначення.
Загалом назва Steadfast Jazz відповідає процедурі НАТО щодо найменування навчань. Слово «Steadfast» починаються з літери S, і це означає, що навчання проводиться під командуванням Верховного головнокомандувача союзними силами в Європі. “J” в слові «Jazz» означає, що вправа є спільною і залучаються всі види – армія, флот, ВПС, морська піхота та сили спеціального призначення.
Олександр Георгієв