США розглядають можливість встановлення безпольотної зони в Сирії

1364438907_pac-3-4США розглядають можливість встановлення вільної від польотів зони в Сирії. Про це повідомили сьогодні агентству Рейтер на умовах анонімності два дипломата із західних країн, що працюють в Туреччині. Достовірність цієї інформації також підтвердив третє джерело в дипломатичному відомстві однієї з країн, розташованої в тому ж регіоні, що і Сирія.
За даними джерел, Сполучені Штати припускають, що безпольотна зона може бути встановлена ​​в південних районах Сирії, що примикають до кордону з Йорданією.
«Вашингтон розглядає можливість встановлення вільної від польотів зони, щоб допомогти супротивникам / президента Сирії Башара / Асада», — заявив один із західних дипломатів. За його словами, гіпотетична безпольотна зона буде обмежена за площею і період її дії також буде обмеженим.
Джерело додало, що район передбачуваної безпольотної зони буде розташовуватися «, можливо, біля йорданського кордону».
«Один з дипломатів заявив, що встановлення безпольотної зони може допомогти західним країнам здійснювати контроль за одержувачами зброї, а також навчати бійців-супротивників Асада», — пише Рейтер.
Встановлення вільної від польотів зони всередині чужої країни означає, що іноземні військові можуть збивати всі літаки національних ВПС, які з’являються в межах цього району.
У 1991-2003 роках США, Великобританія, Франція і Туреччина встановили даремні зони на півночі і півдні Іраку, щоб захистити від авіанальотів проживають там курдів і шиїтів. Проте існування цієї зони не призвело до повалення режиму Саддама Хусейна. Уряду Багдада вдалося стабілізувати ситуацію в країні після придушення повстань курдів і шиїтів, що спалахнули на тлі поразки Іраку у першій війні в Перській затоці.
Зовсім іншим був вплив безпольотної зони, встановленої країнами НАТО в Лівії в 2011 році, в період внутрішнього збройного конфлікту. Цей захід не дозволила уряду Муамара Каддафі використовувати проти повстанців військову авіацію. Це зрівняло шанси влади і опозиції, що призвело до падіння режиму Каддафі на тлі масованої військової допомоги, яку Захід надавав противникам Каддафі.
Позиція НАТО
Раніше генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен відповідаючи на запитання журналістів, чи готовий Північноатлантичний альянс обговорювати перегляд цілей розгорнутих в Туреччині на сирійському кордоні систем «Петріот» для «створення безпольотної зони в Сирії» після заяв США про застосування в САР хімічної зброї, дав зрозуміти, що цілі протиракетної місії НАТО в Туреччині залишаються незмінними.
«Комплекси» Петріот «НАТО в Туреччині будуть продовжувати захищати територію і населення цієї країни від можливих ракетних загроз з боку Сирії, в тому числі від ракет з хімічною зброєю», — заявив Расмуссен. Саме так і формулювалася мета цієї місії в січні цього року, коли в Туреччині поблизу сирійського кордону були розгорнуті шість батарей протиповітряних комплексів «Петріот-3″, наданих США, Німеччиною та Нідерландами під егідою НАТО.