США зніме заборону на експорт гаджетів до Ірану напередодні виборів

США оголосила, що послабляє санкції відносно Ірану, дозволивши тим самим експорт комп’ютерів, мобільних телефонів і програмного забезпечення для фізичних осіб. Крок був зроблений напередодні президентських виборів, які відбудуться наступного місяця.

Хоча шанси на те, що Apple Store буде відкритий в Тегерані і раніше були низьки, іранці можуть незабаром купувати американські комп’ютерні пристроі і стільникові телефони офіційно, а не на чорному ринку, так як вони були змушені робити з обмеженнями США, які діють з 1992 року . Що стосується іранців, що живуть в США, вони можуть, нарешті, не соромитися купити все, що їм подобається.

1Міністерство фінансів США каже, що зняття заборони здійснюється для підвищення свободи слова.

«Народ Ірану повинні бути в змозі спілкуватися і отримувати доступ до інформації, що не піддаючи репресіям з боку власного уряду,» такова була заява департаменту . Санкції не будуть застосовуватися тільки для неурядових, індивідуальних споживачів.

Цей крок для того, щоб дати іранцям більший доступ до соціальних медіа та засоби миттєвого обміну повідомленнями, що дозволяє їм уникнути принаймні деякі з державного контролю в Інтернеті. Рішення приймається за два тижні до майбутніх президентських виборах, пославшись на вплив арабської весни.

Ще в 2011 році протести режиму були зібрані в результаті активісти в змозі спілкуватися і координувати свої дії з допомогою соціальних мереж, як Facebook і Twitter.

Іран був свідком на щось подібне в 2009 році, коли переобрання президента Махмуда Ахмадінежада призвела до масових протестів опозиції Зелений рух, який також використовує соціальні медіа, щоб закликати натовп до антиурядових демонстрацій.

Американська група з захисту прав людини, Національна іранська Американської Ради (НІАЦ), привітали рішення Вашингтона.

«У той час, коли широкі санкції викликають безліч іранців серйозно сумніватися, що США прагнуть на них або їх уряду, це дуже важливий жест», сказав Абді Джамаль, НІАЦ директор з політики.

Іранський політолог Сейєд Мохаммад Marandi не так оптимістично поглядує на все це, та описує цей жест як порожній. Він вважає, зняття деяких інших санкцій було б більш реальним знаком доброї волі Америки. Тим часом, США намагаються «запобігти імпорт і експорт усіх товарів, включаючи продовольство і ліки».

«Багато пацієнтів померли в результаті медичних дефіциту. Вони намагаються зірвати іранську економіку і нанести стільки страждань можливо по іранському народу. «

Аналітик ставить під сумнів щирість США у своїх зусиллях по розширенню свобод для загального користування іранцями, він вказує на те, як селективні спроби Вашингтона на забезпечення демократичних реформ в арабських країнах до цих пір.

«По правді кажучи, західні режими виступають проти або Пробудження весни, яку ми бачимо в арабських країнах, тому що вони не хочуть, щоб воля народу була відображена в політиці уряду регіону. Саме тому вони підтримали туніську і єгипетську диктатури, і саме тому вони підтримують Саудівська окупації Бахрейну. З цієї ж причини в США, Великобританії та Франції, дозволили багатої нафтою диктатурі Перської затоки у великій мірі фінансувати Takfiri Salafis у всьому регіоні «, сказав Marandi.