Військовий журналіст розповів про те, як наразі Збройні сили України переживають друге народження.
Попри нестачу грошей, попри війну та кризу в економіці. Попри спротив корупціонерів та залишків «совкових» генералів. Адже ми не маємо іншого шляху, коли в наш дім прийшла війна.
Захист наших військових та їхня ефективність в бою нарешті стала для держави першим пріоритетом. Тому повідомлення про розробку нового зразку військової техніки чи озброєння – це гарні новини. І таких новин, на щастя, стає все більше останнім часом. Немов після зимової сплячки, поступово прокидається вітчизняний ВПК.
Лише за останні півроку до війська надійшло багато новинок. Серед них, наприклад, новий модернізований кулемет від київських зброярів. Фахівці заводу «Маяк» змогли значно зменшити вагу та покращили зручність користування. Завдяки цим покращенням, якась мить може стати вирішальною і врятує чиєсь життя.
Допоможуть зберегти життя бійців і нові бронеавтомобілі. Нещодавно на полігоні ПАТ «АвтоКрАЗ» відбулися відомчі випробування нових машин. Сподіваємося, що після доопрацювань і успішних випробувань «Козаки», «Барси», «Тритони», «Варти» та «Спартани» нарешті замінять на дорогах АТО старі волонтерські позашляховики чи «уазікі». Окремо слід згадати новий санітарний автомобіль вироблений «Українською бронетехнікою». Компактний, швидкий і захищений від куль та уламків він стане незамінним помічником на полі бою.
Щоб не мати справ з медиками, для бійців удосконалюють інженерний захист. Так, з’явилося вже третє покоління мобільної габіонної конструкції «Гарда-3». Ця система повністю вітчизняного виробництва, а для її розгортання необхідно лише 2-4 години. Крім того, арсенал інженерів може поповнитися новою землерийною машиною ПЗМ-3 на базі КрАЗу.
Не відстають і Повітряні Сили, адже 2016 рік був оголошений роком відновлення бойового потенціалу захисників українського неба. На модернізацію авіапарку цього року планується виділення рекордних 2,5 млрд гривень. Результати вже є – до війська переданий відремонтований та модернізований винищувач четвертого покоління МіГ-29. Звичайно, один літак це небагато, але в сучасних умовах це вже маленька #перемога.
Неприємні сюрпризи для сепаратистів готують і на землі. Так, до Харкову прибули перші танки Т-84 «Оплот» 92-oї бригади для проведення відновлення та модернізації. Крім того, як, власне, зазначають бійці легендарної 92 омбр, зараз до їхнього підрозділу надходить абсолютно нова сучасна стрілецька зброя від вінницьких майстрів заводу «Форт». В цьому підрозділі планується повна заміна радянських зразків на нові автомати, кулемети та навіть гранатомети української розробки. Ще більший успіх серед військових має дистанційний бойовий модуль «Шабля». Модуль дозволяє дистанційно керувати стрілецькою зброєю від автомата до гранатомета, при цьому оператор може знаходитися в укритті, а бій перетворюється майже на комп’ютерну гру з джойстиком. Раніше таку зброю можна було побачити лише у фантастичному фільмі, але зараз модуль цілком реальний і вже дає про себе знати в Авдіївці та інших «гарячих» точках Донбасу.
Крім зброї та техніки удосконалюється головне – люди. В 2015 році була проведена низка військових навчань, рекордна за кількістю та якістю. 2016 рік обіцяє стати ще більш напруженим в плані навчання. Варто лише згадати «Репід Трайдент», «Літню Грозу» та «Анаконду». Українське військо все більш залучається до спільних з країнами НАТО навчань. Для цього, зокрема, уніфікується і організаційно-штатна структура військових частин. Такі масштабні перетворення очікуються спочатку у найбільш боєготовних та досвідчених підрозділах, насамперед, ВДВ та механізованих бригадах, а пізніше – і для решти війська. Одночасно планується створення експериментальних військових формувань у повній відповідності до стандартів альянсу. Які саме частини чи батальйони стануть базою для цього експерименту поки що є закритою інформацією, але, за наявними даними, це буде один з колишніх підрозділів територіальної оборони.
Як бачимо, Збройні Сили не стоять на місті. Попри крики про зраду, вже сьогодні є певні позитивні результати і є амбітні плани на майбутнє. Тепер потрібно головне – підтримка з боку українців та влади. Тоді наша перемога стане лише питанням часу.