Цікаві події у військово-морській історії (історична справка за 17 квітня)

HMS_Suffolk_(55)Навесні 1940 р. англійські бойові кораблі були послані до узбережжя Норвегії для підтримки висадки англійських військ. Одним з таких кораблів був важкий крейсер «Саффолк» («Suffolk»), який у супроводі чотирьох есмінців вийшов з бази в Скапа-Флоу.

17 квітня 1940 року він повинен був зі своїх 8-дюймових знарядь обстріляти німецький аеродром Сула близько Ставанджера (Stavanger), але через неточні дані завдав удару по розташованій недалеко від Сули базі морської авіації, в результаті чого там було знищено чотири гідролітака He — 59.

Відповідні дії Люфтваффе не змусили себе довго чекати. 17 квітня в 08.25 бомбардувальники Люфтваффе почали атаки на «Саффолк», який в той момент знаходився в 96 км від норвезького узбережжя і йшов курсом на захід. Нальоти тривали протягом семи годин. Близько 09.00 чотири Ні-111 з I./KG26 з великої висоти скинули на крейсер «Саффолк» бомби, і дві з них потрапили в корабель.

Потім над крейсером з’явилися вже 12 Ju-88 з II./KG30, і в 10.37 він отримав пряме попадання. Бомба SC500, пробивши палубу позаду кормової 8-дюймової вежі, вибухнула всередині корабля поряд з машинним відділенням. При цьому здетонувала частина боєзапасу кормових веж. У результаті потужного вибуху загинула 71 людина з екіпажу «Саффолка», сильно постраждали механізми машинного відділення. Протягом наступних 20 хвилин у кормові відсіки корабля надійшло близько 1500 тонн води.

800px-HMS_SuffolkКрейсер продовжував йти у напрямку до Скапа-Флоу, хоча його швидкість впала до 18 вузлів. Нальоти тривали, і в 13.05 «Саффолк» отримав ще одне влучення, в результаті якого з ладу було повністю виведено рульове керування. Тепер крейсер міг управлятися тільки за допомогою одних машин. У ході наступних атак ще кілька бомб розірвалися в безпосередній близькості від борту «Саффолка», і корабель отримав додаткові пошкодження.

Тільки в 14.15, коли атаки німецьких літаків вже завершилися, над крейсером з’явилися «Бленхейм» з 107 Sqdn. RAF.

Лише наступного дня важко пошкоджений «Саффолк» зміг дійти до Скапа-Флоу. До цього часу вся кормова частина крейсера вже була затоплена водою.

Разом з «Саффолком» під час нальотів важкі ушкодження отримав і есмінець «Кіплінг» («Kipling»), який входив до його супроводу.

Також 17 квітня в історії мореплавства відзначилось у таких датах:

1610 рік — Англійський дослідник Генріх Гудзон вирушив у плавання, в якому він відкрив Гудзонову протоку.
1524 рік — Італійський мореплавець Джованні да Веррацано почав обстеження берегів Північної Амерікі.

[vkcomments]